Endodoncja mikroskopowa
Endodoncja (czyli leczenie kanałowe) – jest bardzo dynamicznie rozwijającą się w ostatnich latach dziedziną stomatologii. Zajmuje się ona leczeniem chorób miazgi (czyli wewnętrznej tkanki zęba, składającej się m.in. z włókien nerwowych i naczyń krwionośnych) oraz tkanek okołowierzchołkowych (czyli tkanek znajdujących wokół wierzchołka korzenia zęba).
Leczenia kanałowego wymagają zęby, w których stwierdza się zapalenie miazgi, zgorzel miazgi, martwicę miazgi po urazach zębów, zmiany zapalne w tkankach okołowierzchołkowych, zmiany o charakterze endo-perio, ale również zęby z bardzo zaawansowaną próchnicą dochodzącą do miazgi zęba na znacznym obszarze.
Nowoczesne leczenie kanałowe przeprowadzane w powiększeniu
Przygotowanie zęba do leczenia kanałowego
Przed rozpoczęciem leczenia kanałowego, ząb musi zostać do niego odpowiednio przygotowany. Przez przygotowanie zęba do leczenia kanałowego rozumiemy: całkowite opracowanie próchnicy zęba, szczelną odbudowę wszystkich brakujących ścian zęba oraz założenie koferdamu, czyli gumy na ząb, która m.in. izoluje ząb od dostępu śliny, poprawia widoczność dla lekarza wykonującego zabieg oraz zwiększa komfort zabiegu dla samego pacjenta.
Przebieg leczenia kanałowego
Leczenie endodontyczne (kanałowe) polega na usunięciu miazgi lub mas zgorzelinowych z komory i kanałów korzeniowych zębów, następnie na poszerzeniu kanałów korzeniowych w celu umożliwienia ich skutecznego odkażenia podczas płukania systemu korzeniowego związkami antyspetycznymi.
Płukanie kanałów korzeniowych łączy się z aktywacją ultradźwiękami, co umożliwia usunięcie bakterii znajdujących się w systemie korzeniowym. Po opracowaniu chemo-mechanicznym kanałów korzeniowych, przystępuje się do ich wypełniania, a następnie do odbudowy zębów.
Po zakończeniu leczenia kanałowego konieczne jest wykonanie zdjęcia RTG w celu oceny prawidłowości i dokładności przeprowadzonego leczenia kanałowego.
Dokładna diagnostyka stanowi bazę do przeprowadzenia precyzyjnego leczenia kanałowego
Co wyróżnia leczenie kanałowe w ORTODENT?
W celu uzyskania możliwie największej dokładności, leczenie kanałowe przeprowadzamy zawsze w powiększeniu (przy użyciu mikroskopu zabiegowego Seliga SmartOPTIC ERGO lub lup zabiegowych firmy Zeiss).
Do leczenia kanałowego wykorzystujemy najwyższej jakości materiały firmy VDW, w tym system Reciproc oraz Reciproc Blue wraz z mikrosilnikiem endodontycznym Reciproc VDW Gold. Właściwy pomiar długości kanałów korzeniowych umożliwia nam wysokiej klasy endometr Morrita.
Kanały korzeniowe wypełniamy metodami termicznymi, wykorzystując System Calamus 2 in 1. Dokładamy zawsze największych starań, aby w każdym przypadku, gdy tylko jest to możliwe, przeprowadzić leczenie kanałowe w ciągu jednej wizyty.