Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza to dziedzina obejmująca profilaktykę i leczenie choroby próchnicowej zębów, ubytków niepróchnicowego pochodzenia oraz postępowanie po urazach zębów.

Jak dochodzi do powstania choroby próchnicowej zębów? Do rozwoju próchnicy niezbędne jest jednoczasowe wystąpienie czterech czynników:

– bakterii próchnicotwórczych (pamiętajmy próchnica to choroba wywoływana przez bakterie i jest chorobą zakaźną!);
– cukrów, które są wykorzystywane przez wspomniane bakterie do produkcji kwasów;
– podatności zębów, czyli wrażliwości zębów na działanie kwasów produkowanych przez bakterie próchnicotwórcze;
– czasu (odpowiednio długi czas działania kwasów bakteryjnych na powierzchni zębów, prowadzi do utraty substancji mineralnych ze szkliwa).

Jeśli zabraknie jednego z wyżej wymienionych czynników, to nie dojdzie do rozwoju choroby próchnicowej.

Z ORTODENT próchnica nie będzie stanowić już problemu

Bakterie próchnicotwórcze gromadzą się na powierzchni zębów. Odżywiają się one cukrami, które są przekształcane do kwasów. Wydzielane kwasy powodują niszczenie szkliwa, jego zewnętrzną, najtwardszą tkankę zębów, prowadząc do demineralizacji (czyli utraty minerałów ze szkliwa) oraz stopniowego rozpadu białek (proteolizy) znajdujących się w zębinie.

Profilaktyka stomatologiczna

Istotną rolę w profilaktyce odgrywa prawidłowa higiena jamy ustnej, zmiana nawyków żywieniowych oraz okresowo wykonywane w gabinecie stomatologicznym zabiegi oczyszczenia zębów z osadu i kamienia nazębnego oraz zabiegi fluoryzacji, czyli pokrycia powierzchni zębów lakierem fluorowym. Dzięki czemu zęby zwiększają swoją odporność na działanie kwasów pochodzenia bakteryjnego, uszkadzających tkanki zębów.

Leczenie zachowawcze

Obejmuje uzupełnianie ubytków oraz ich odbudowę przy użyciu różnych materiałów stomatologicznych, w tym wysoce estetycznych materiałów kompozytowych. W naszym gabinecie do odbudowy zębów stosujemy materiały najwyższej jakości, należą do nich Essentia GC oraz Enamel HRI. Wypełnienia zakładane są w koferdamie, to znaczy, że każdy leczony ząb zabezpieczony jest specjalną gumą przed dostępem śliny, dzięki czemu możliwe jest znacznie bardziej precyzyjne założenie wypełnienia, co przekłada się bezpośrednio na szczelność i trwałość wypełnień.

Każde wykonane przez nas wypełnienie to idealne odwzorowanie naturalnej estetyki zęba

Profesjonalne zabiegi higienizacyjne w ORTODENT

Za profilaktykę stomatologiczną w naszym gabinecie odpowiadają profesjonalne i przesympatyczne Panie higienistki. Zabiegi higienizacji są dla naszych dziąseł i zębów jak prawdziwa wizyta w SPA. W naszym gabinecie w skład wizyty higienizacyjnej wchodzą: fotografie wewnątrzustne przed i po zabiegu, wybarwianie płytki nazębnej, skaling, piaskowanie, polerowanie, fluoryzacja, instruktaż higieny jamy ustnej z motywacją oraz dobór indywidualnych akcesoriów do dbania o higienę jamy ustnej.

FAQ

Lekarz radzi, odpowiada na pytania
– Lek. dent. Marta Zdrojewska-Derwich