Porady dotyczące
rentgenodiagnostyki

FAQ

Lekarz radzi, odpowiada na pytania
– Lek. dent. Specjalista ortodoncji Marcin Derwich

Zdjęcie pantomograficzne to panoramiczne zdjęcie RTG zębów, kości szczęki, żuchwy, stawów skroniowo-żuchwowego i zatok szczękowych. Umożliwia ono ogólną ocenę stanu zdrowia uzębienia, zaplanowanie leczenia protetycznego i ortodontycznego, zaplanowanie zabiegu usunięcia zębów zatrzymanych, a także ocenę stopnia zaawansowania choroby przyzębia. Wykonanie zdjęcia jest bezbolesne i trawa kilkanaście sekund.

Zdjęcia cefalometryczne to zdjęcie RTG czaszki w pozycji bocznej. Jest ono niezbędne podczas diagnostyki ortodontycznej. Umożliwia ocenę zaburzeń szkieletowych oraz wyrostkowo-zębowych w wymiarze przednio-tylnym oraz pionowym. Wykonanie zdjęcia jest bezbolesne i trawa kilkanaście sekund.

Tomografia 3D jest najdokładniejszym rodzajem zdjęcia RTG w stomatologii. Zdjęcie tomograficzne umożliwia ocenę uzębienia, kości, zatok, stawu skroniowo-żuchwowego we wszystkich płaszczyznach. Tomografia 3D jest absolutnie niezbędna do zaplanowania wielu zabiegów chirurgicznych, w tym oceny pozycji zębów zatrzymanych względem zębów sąsiednich oraz ważnych struktur anatomicznych, a także do zaplanowania trójwymiarowej pozycji implantu oraz doboru właściwego rozmiaru implantu. Wykonanie zdjęcia jest bezbolesne i trawa kilka minut.

Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii w aparatach retngenowskich, dawki promieniowania są na tyle małe, że nawet kilkukrotne wykonanie zdjęcia RTG nie wpływa negatywnie na stan zdrowia.

Nowoczesna aparatura rentgenowska umożliwia wysyłanie niewielkich dawek promieni, jest bezpieczna i nie powinna mieć negatywnego wpływu na płód, jednak wykonywanie zdjęć RTG w ciąży nie jest zalecane. Wykonuje je się tylko w przypadku ratowania życia i zdrowia matki.

Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii w aparatach rentgenowskich, dawki promieniowania są na tyle małe, że nie stanowią one ryzyka dla dzieci.