Porady dotyczące leczenia kanałowego
FAQ
Lekarz radzi, odpowiada na pytania
– Lek. dent. Marta Zdrojewska-Derwich
Leczenie kanałowe (endodontyczne) polega na usunięciu miazgi lub mas zgorzelinowych z komory i kanałów korzeniowych zębów, następnie na poszerzeniu kanałów korzeniowych w celu umożliwienia ich skutecznego odkażenia podczas płukania systemu korzeniowego związkami antyspetycznymi (odkażającymi). Płukanie kanałów korzeniowych łączy się z aktywacją ultradźwiękami, co umożliwia usunięcie bakterii znajdujących się w systemie korzeniowym. Po opracowaniu chemo-mechanicznym kanałów korzeniowych, przystępuje się do ich wypełniania, a następnie do odbudowy zębów. Do leczenia kanałowego wykorzystujemy najwyższej jakości materiały firmy VDW, w tym system Reciproc wraz z mikrosilnikiem endodontycznym Reciproc VDW Gold. Kanały korzeniowe wypełniamy metodami termicznymi, wykorzystując System Calamus 2 in 1.
Leczenia kanałowego wymagają zęby, w których stwierdza się zapalenie miazgi (nerwu), zgorzel miazgi, martwicę miazgi po urazach zębów, zmiany zapalne w tkankach okołowierzchołkowych, ale również zęby z bardzo zaawansowaną próchnicą dochodzącą do miazgi zęba na znacznym obszarze. W każdym przypadku konieczna jest konsultacja z lekarzem w celu ustalenia najlepszego, zindywidualizowanego planu leczenia.
Zawsze, gdy jest to tylko możliwe, należy dążyć do zachowania zęba.
Zabieg leczenia kanałowego wykonywany jest w naszym gabinecie zawsze w znieczuleniu miejscowym, w związku z tym pacjent nie odczuwa bólu.
Przed zabiegiem zdjęcie RTG umożliwia ocenę stanu tkanek okołowierzchołkowych zęba. W wielu przypadkach konieczne jest wykonanie tomografii stożkowej CBCT w celu oceny trójwymiarowej morfologii badanego zęba. Po zakończeniu leczenia kanałowego również konieczne jest wykonanie zdjęcia RTG, aby ocenić prawidłowość i dokładność przeprowadzonego leczenia kanałowego.
Leczenie kanałowe dzielimy na fazę chemo-mechanicznego opracowania kanałów oraz fazę wypełnienia kanałów. W naszym gabinecie staramy się zawsze, gdy tylko jest to możliwe, wykonywać leczenie kanałowe jednowizytowo.
Leczenie kanałowe pod mikroskopem pozwala uzyskać możliwie największą dokładność i pomaga w leczeniu skomplikowanych przypadków. Dzięki zastosowaniu mikroskopu jesteśmy w stanie odszukać i udrożnić dodatkowe, trudne do opracowania kanały. W naszym gabinecie leczenie kanałowe przeprowadzamy zawsze w powiększeniu mikroskopu lub lup zabiegowych.
Istnieją dwa podstawowe rodzaje odbudowy zęba – klasyczne wypełnienie (plomba) oraz odbudowa protetyczna. W większości przypadków sugerowaną przez nas odbudową zębów po leczeniu kanałowym jest onlay (rodzaj odbudowy protetycznej). Onlay wykonywany jest w laboratorium protetycznym, indywidualnie dla każdego pacjenta, z kompozytu technicznego lub porcelany. Onlay cechuje się istotnie zwiększoną trwałością w porównaniu z klasycznym wypełnieniem (plombą). Decydując się na założenie klasycznego wypełnienia, należy liczyć się z ryzkiem złamania korony zęba. Należy pamiętać, że właściwa szczelna odbudowa zęba po leczeniu kanałowym jest równie ważna co prawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe.
Ponowne leczenie kanałowe wskazane jest wskazane, gdy ząb był już leczony kanałowo, lecz kanały nie zostały dostatecznie opracowane i odkażone, w konsekwencji czego wokół wierzchołka korzenia zęba pojawiły się zmiany okołowierzchołkowe (proces chorobowy).